“You can do what I can not do.  I can do what you can not do.  Together we can do great things!” ‾Mother Teresa

 

Team News

2015 Spring Meet Results

2015 ST Points List

2015 ST Meet Schedule

2015 Indoor Meet Results

2014 XC Times

2014 Spring Points List

Records & Lists
Track: School & Class Records
Track: All-Time Top Fifteen - Boys
Track: All-Time Top Fifteen - Girls
Cross-Country: Course Records - Boys
Cross-Country: Course Records - Girls
Major Championship Winners - Boys
All-American List - Boys 
Major Championship Winners - Girls
All-American List - Girls
Previous Season Performance Lists
Team History
Team Records & Captains
PJXC History
5k Spirit Run
Race Page

Boys' 4 x 800m - 2nd Place NBIN

Pope John Spring Track & Field Banquet Information  

 

 

Girls Win 5th Straight Sectional Championship

Girls Score 134 Points to Capture 5th Consecutive Non-Public "A" North Championshp

Katlyn Rymarzow Wins Pole Vault for 3rd Straight Year in Meet Record 11-0, Places 2nd in 100HH (15.91), 2nd in the 400IH (PR 66.56) and 4th in the TJ (33-7.75)

Victoria Perez Wins Shot Put (PR 38-7.5) for 2nd Straight Year and Javelin (PR 120-0) and Places 4th in Discus (96-8)

Stephanie Buck Places Wins 400IH (PR 64.65) and Places 2nd in the 800m (PR 2:16.52)

Danielle Line Places Wins Discus in Sophomore Class Record 111-11 and Places 4th in the Shot Put (PR 33-10.5)

Abby Keller Places 3rd in 800m (PR 2:16.90)

Meghan Falk Places 4th in Long Jump (15-6)

Nicole Barnett Places 4th in 400IH (70.62)

Julia Olivo Places 5th in 100m (13.57), 5th in 100HH (PR 17.11) and 6th in 200m (27.76)

Sara Pinsonault Places 5th in 3200m (PR 11:41.71)

Morgan Hassa Places 5th in Javelin (PR 102-1)

Sydney Kalafut Places 5th in Pole Vault (PR 7-0)

Cassie Kimble Places 6th in 100HH (PR 17.27)

Girls (N. Barnett, M. Thatcher, A. Keller, S. Buck) Place 2nd in 4 x 400m in Season Best 4:04.32

Girls (G. Campbell, J. Roney, K. Williams, E. Henning) Place 2nd in 4 x 800m in 9:58.21

Girls (M. Falk, J. Olivo, S. Buck, M. Thatcher) Place 3rd in 4 x 100m in 52.65

Boys Score 78 Point to Place 3rd

Charlie Hatler Wins Javelin (PR 167-7), Places 6th in Shot Put (43-11.5) & Discus (131-0)

Jon Buck Wins 800m (1:56.39)

Boys (J. O'Brien, T. Perretta, B. Warsh, C. Drace) Win 4 x 800m (8:13.43)

Kyle Frey Places 2nd in Triple Jump (PR 39-4) 

Brian Jefferson Places 3rd in Triple Jump (39-1.5) and 4th in Long Jump (19-10)

Colin Phillips Places 4th in Discus (PR 134-10) and 5th in Shot Put (44-3.25)

Chris Drace Places 4th in 1600m (4:26.48) and 5th in 3200m (9:44.27)

Bryan Ryu Places 4th in Triple Jump (38-5.75)

Steve Skydel Places 5th in 1600m (PR 4:28.98) and 6th in 3200m (PR 9:53.13)

James O'Brien Places 5th in 400IH in Sophomore Class Record 58.00

Kevin Nam Places 5th in Pole Vault (PR 10-0)

Boys (D. Mulkerin, S. Harrell, N. Sharp, J. Buck) Place 4th in 4 x 400m (3:31.06)

Boys (B. Jefferson, S. Harrell, D. Mulkerin, A. Braun) Place 6th in 4 x 100m (44.93)

Results

     

  

  

  

 

All-Americans (129): Lauren Bariexca '07 (7x), Emily Carollo '09 (7x), Sarah Cariati '09 (6x), Lara Heigis '07 (6x), Chris Hatler '13 (5x), Sarah Bieganousky '09 (4x), Katie McIntyre '13 (4x), Nicole Sarao '14 (4x), Alexandra Bush '07 (3x), Raul Green '13 (3x), Jon Hilgart '10 (3x), Alanna Hitscherich '14 (3x), Dylan Hurley '11 (3x), Anthony LaMastro '06 (3x), Dina Naphor '14 (3x), Jordan O'Brien '14 (3x), Justin Scheid '04 (3x), Devin Smith '12 (3x), Peter Spinks '13 (3x), Lucas Steele '13 (3x), Amanda Banas '11 (2x), Nick Bertoline '12 (2x), Tara Downing '07 (2x), Marissa Evans '14 (2x), Jenny Heigis '09 (2x), Calleigh Higgins '14 (2x), Lizzie Klein '14 (2x), Jamaal Knight '10 (2x), Anthony Lacey '12 (2x), Patrick Mekongo '13 (2x), Brynn Merritt '06 (2x), Greg Moore '10 (2x), Jon Reilly '13 (2x), Tim Schanstra '14 (2x), Vicky Sheridan '14 (2x), Dan Allen '06, Ryan Beebe '13, Emily Bienko '96, Paige Boehmcke '09, Mike Carhart '04, Bryan Downing '05, Marissa Galante '10, AJ Hanifin '10, Jason Harper '05, Kyle Johnson '09, Christian Lavorgna '11, Caitlyn Lees '08, Kelsey Murphy '07, Katlyn Rymarzow '15,Chris Seabold '04, Erin Smith, Albert Taylor '05, Ashley Taylor '10, John Willemsen '14, Jon Wright '12

For information, to submit news, results, or  report dead links, contact Webmaster.